Imieniny: Elżbiety i Maksyma
   STRONA GLÓWNA    ARTYKULY    OGLOSZENIA DROBNE    FORUM    GALERIA ZDJEC    KATALOG WWW    LOGOWANIE    REJESTRACJA  
  MENU
· Strona Główna
· Tematy
· Wyślij wiadomość
· Katalog www
· Zaproś Sąsiada
· Twoje konto

Ponadto:
· Ogłoszenia drobne
· Wwwizytówki
· System punktowy
· Szukaj
· Kontakt, pytanie

  REKLAMA

Zapraszamy do zamieszczania reklam. W szczególności Firmy, których Klienci mieszkają na Żoliborzu.

Reklama ...


  WWWIZYTÓWKI
Zamów Wwwizytówkę....

  NAJAKTYWNIEJSI
Użytkownik - Punkty
1. jowelka KoniczynkiKoniczynkiKoniczynkiKoniczynki 3512
2. murcielago KoniczynkiKoniczynkiKoniczynkiKoniczynki 1354
3. KLIMATREND Nowoprzybyli 702
4. Wojtek Nowoprzybyli 685
5. Janusz Nowoprzybyli 680
6. MagdaF Nowoprzybyli 670
7. but_wigra Nowoprzybyli 660
8. el_czupakabra Nowoprzybyli 655
9. pawel Nowoprzybyli 650
10. Ruda Nowoprzybyli 645


Więcej...

  FOTOGALERIA
Zobacz inne fotografie ->
Witam Chcę się pochwalić moim myszem - ...

  WSPÓLNE DOJAZDY NIE TYLKO DO PRACY
Wysłano dnia 24-04-2008 o godz. 19:19:21 przez Admin
Propozycja nowego tematu Autor: Gość

Ilu z Polaków chce do pracy dojeżdżać samochodem a własnego nie posiada? Ilu z nich ma dość będących często w tragicznym stanie, starych, brudnych, zimnych i zatłoczonych środków komunikacji miejskiej a chciało by dojechać wygodniej i szybciej ? Ilu osób dojeżdża autem posiadając wolne miejsce i narzeka na duże koszty dojazdu? Rozwiązanie tych problemów kryje się po tajemniczym określeniem carpooling.

Masz wolne miejsce ? Zabierz pasażerów...

Ilu z Polaków chce do pracy dojeżdżać samochodem a własnego nie posiada? Ilu z nich ma dość będących często w tragicznym stanie, starych, brudnych, zimnych i zatłoczonych środków komunikacji miejskiej a chciało by dojechać wygodniej i szybciej ? Ilu osób dojeżdża autem posiadając wolne miejsce i narzeka na duże koszty dojazdu? Rozwiązanie tych problemów kryje się po tajemniczym określeniem carpooling.

Słowo carpooling pochodzi z angielskiego – można je przetłumaczyć jako „wypełnij auto”. Jest formą podróżowania, która polega na udostępnianiu wolnego miejsca we własnym samochodzie lub korzystania z wolnego miejsca w samochodzie innego użytkownika. Może funkcjonować przy dojazdach do pracy, uczelni, w okresie świąt oraz miejsc rozrywki (teatr, kino, koncerty, widowiska sportowe). Może przybrać charakter regularnych lub jednorazowych przejazdów.

To pomysł na redukcję kosztów - wszyscy pasażerowie korzystając z samochodu uczestniczą w kosztach przejazdu. Trzeba jednak pamiętać że te koszty nie tylko związane są z paliwem. Inną możliwością rozliczenia jest wymienne użytkowanie samochodu przez uczestników podróży. Dzięki zmniejszeniu liczby samochodów na ulicach oraz wielkości korków zmniejsza się emisja szkodliwych toksyn (np. dwutlenku węgla) do atmosfery, a to wiąże się z ochroną środowiska. Minusem wspólnych dojazdów jest konieczność wcześniejszego zaplanowania ewentualnych zmian w trasie (np. zakupy) oraz konieczność informowania współtowarzyszy podróży o zdarzeniach losowych takich jak choroba czy awaria samochodu.
„Zakładamy ze samochód pali 8 benzyny litrów na 100 km, a droga to pracy to 10 km. Jeżeli jedziemy sami to kosztuje nas to 3,60 PLN czyli 7,20 PLN w obie strony. Biorąc drugą osobę koszt ten redukujemy do 3,60 PLN (oszczędzasz 50%) , trzecią 2,40 PLN (oszczędzasz 66%). Te niewielkie kwoty dzienne w skali roku oznaczają oszczędność odpowiednio 864 PLN i 1152 PLN.”

Carpooling jest bardzo popularną formą podróżowania w krajach zachodnich, a jego początki sięgają lat 50 XX wieku. Również w Polsce w latach PRL była prowadzona kampania „podwieź sąsiada” – ale jej „przyczyną” była rzadkość i luksusowość dobra jaki był samochód. Obecnie w krajach takich jak USA można spotkać specjalnie wydzielone pasy dla samochodów przewożących co najmniej 2-3 osoby, tzw. Pasy HOV (ang.– High Occupancy Vehicle) oraz specjalne miejsca parkingowe. Duży wpływ na wzrost popularności takich „sąsiedzkich” dojazdów ma fakt że w Internecie istnieje szereg serwisów ułatwiających znalezienie towarzysza podróży np.: niemiecki www.mitfahrergelegenheit.de czy kanadyjski www.carpooltool.com. Serwisy takie są często wspierane przez lokalne władze.

W Polsce istnieje portal autem.pl który ruszył pod koniec września 2007 roku. Bezpośrednią inspiracją jego powstania były problemy komunikacyjne wynikłe z trwającego przez prawie miesiąc strajku komunikacji miejskiej w Kielcach. Serwis umożliwia szybkie, wygodne oraz łatwe wyszukiwanie oraz zamieszczenie informacji o wolnych miejscach w autach. Jest to serwis nie komercyjny, nie pobiera opłat za przeglądanie i umieszczenie ofert. Obecnie zawiera kilkadziesiąt ofert a ich liczba rośnie z dnia na dzień.
Główną barierą przeszkodą w rozwoju tego typu serwisów jest to że Polacy nie ufają obcym i obawiają się jazdy z obcą osobą w samochodzie. Aby zmniejszyć te obawy internetowe serwisy ułatwiające znalezienie się dojeżdżających prowadzą fora na których można lepiej się poznać, porozmawiać czy umówić się na kawę. Umieszczenie zdjęcia oraz system ocen i opinii o użytkownikach też zwiększa bezpieczeństwo. Jednakże zawsze trzeba zachować ostrożność. Jeżeli dana oferta przejazdu budzi wątpliwości należy z niej zrezygnować albo umówić się w jakimś publicznym miejscu.
W Krakowie funkcjonuje system ''Jedźmy razem'' który jest częścią dużego projektu europejskiego Civitas Caravel który promuje zrównoważony transport, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej – obecnie realizowany dla studentów Politechniki Krakowskiej. Według przeprowadzonych w ramach projektu badań średnia liczba osób w pojeździe wynosi 1,5. Jeżeli w samochodach jeździłyby po 4 osoby, to liczba pojazdów na drogach zmniejszyłaby się o około 2,5 raza. Carpooling jest obecny również na Śląsku - pracownicy Gliwickiego Opla już od 2005 roku używają forum internetowego do poszukiwania tańszego i wygodniejszego sposobu dotarcia do pracy.

 
  POKREWNE LINKI
· Więcej o Propozycja nowego tematu
· Napisane przez Admin


Najczęściej czytany artykuł o Propozycja nowego tematu:
Wspólne dojazdy nie tylko do pracy


  OCENY ARTYKUŁU
Wynik głosowania: 4.41
Głosów: 46


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  OPCJE

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


"User's Login" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu.
Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
   STRONA GLÓWNA    KONTAKT    POLITYKA PRYWATNOSCI    FORUM    LOGOWANIE    REJESTRACJA  
LSI - LOKALNE SERWISY INFORMACYJNE
COPYRIGHT © 1992-2006

www.bemowo.pl | www.sadyba.waw.pl | www.targowek.pl | www.wawer.waw.pl | www.zoliborz.waw.pl
PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.06 sekund